Czego dowiedziałam się podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw?

 Kategoria Biznes, Social Media

Wow, dawno mnie tu nie było! Najpierw urlop, potem układanie spraw zawodowo-prywatnych. W sumie to układanie trwa nadal, jednak musiałam znaleźć chwilę na napisanie nowego tekstu.

Ostatnio brałam udział w Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, który trwał od 18 do 20 października. Ja zjawiłam się tam 19 października – na warsztatach z Facebooka i Instagrama oraz 20 października na panelu dyskusyjnym o pasji w biznesie i szkoleniu z reklamy w Internecie.

Przechodząc do sedna: czego nowego się nauczyłam, będąc jego uczestnikiem?

1. Wiem, jak powinna wyglądać profesjonalna prezentacja szkoleniowa (od strony technicznej).

Muszę przyznać, że wszystkie prezentacje, z jakimi stykałam się do tej pory w szkole, na uczelni czy na rozmaitych kursach i konferencjach nie umywają się do tych, jakie miałam przyjemność oglądać w trakcie EKMŚP2017. Widać przewijający się jeden trend: ruch! Wszelkiego rodzaju obrazy – zdjęcia czy grafikę – ochoczo zamieniano na format video lub animację. Do tego odpowiednio dobrana muzyka w tle. Nie wspomnę już o samej przejrzystości informacji uzyskanej dzięki prostym, ale trafnym czcionkom i barwom (nie będzie zaskoczenia, jeśli powiem, że prym wiodła biel w parze z czernią). Zero kiczu, pełen profesjonalizm… Brawo. Moje prezki też będą kiedyś tak wyglądać.

2. Wiem, jak NIE powinien wyglądać i zachowywać się szkoleniowiec/prelegent.

Nie zrozumcie mnie źle, ale wydaje mi się, że jeżeli ktoś decyduje się na wystąpienia publiczne, to powinien dobrze wyglądać. Co to znaczy dobrze? A tak, żeby nie wzbudzać negatywnych emocji u uczestnika (np. niesmaku lub oburzenia) i rozpraszać – w końcu najważniejsze jest to, co ma do przekazania. Pisząc to mam na myśli dwie prelegentki, z czego jedna nie potrafiła dobrze zakryć swoich niedoskonałości, a druga ubrała szpilki, w których dziwacznie stawiała kroki (może były niewygodne albo za wysokie)?
A jak nie powinien zachowywać się prelegent? Przede wszystkim nie powinien być prelegentem, jeśli nie potrafi skleić poprawnie zdania po polsku (wiem, trema, ale błagam…) oraz ma problemy z nadużywaniem niektórych stwierdzeń (jeśli ćwiczy, by tego nie robić, to ok – trzeba dać mu czas, aż problem zniknie. W przeciwnym wypadku nie ma usprawiedliwienia!). Szkoleniowcy, jeszcze więcej ćwiczcie przed lustrem i przed znajomymi, najlepiej z branży! Tyle w temacie.

3. Wiem, że video ma moc.

O pozytywach video marketingu wiedziałam już wcześniej, jednak nie zdawałam sobie sprawy, jak wielką siłę oddziaływania ma animacja w ramach reklamy na FB. Nie jestem specem od social mediów, stąd moja niewiedza jest uzasadniona, ale zgłębiam tematykę reklam na tym portalu już jakiś czas i przyznaję, że końca nie widać. Jestem zafascynowana tego rodzaju wizualnym komunikatem i na pewno go wypróbuję. 🙂

4. Wiem, że personalizacja jest ważna.

Tutaj podobnie – zdałam sobie już wcześniej sprawę z personalizacji w content marketingu (w końcu to też jedna z idei mojego sposobu pracy), ale nie wiedziałam, jak „ugryźć ją” w kontekście reklam na fejsie. Teraz już wiem (na razie w teorii) i się cieszę. 🙂

5. Znam już podstawy e-mail marketingu.

Z e-mail marketingiem nie miałam zbyt wiele wspólnego – takiej usługi nie ma w High Content.* Okazało się jednak, że wiele technik i metod nieświadomie przemycałam do swoich mailów ofertowych. To była chyba najciekawsza dla mnie prezka na całym wydarzeniu, bo poruszała zagadnienie, które nie było przeze mnie do tej pory zgłębiane (w przeciwieństwie do warsztatów z Facebooka, Instagrama i opisywaniu produktów). Nie mogę się więc doczekać, kiedy ujrzę ją na swoim mailu.

*Usługa pisania treści na newslettery nie jest równa usłudze e-mail marketingu. Nie zajmuję się automatyzacją wiadomości ani ich aspektami technicznymi.

To by było na tyle. Cieszę się, że mogę napisać, iż nie był to zmarnowany czas – absolutnie! 🙂
A jakie są Wasze odczucia po EKMSP2017?

 

Źródło zdjęcia: katowice.naszemiasto.pl

Rekomendowane wpisy

Wpisz tekst i przyciśnij enter, aby znaleźć to czego szukasz