5 zasad, którymi się kieruję podczas tworzenia zdjęć na Instagrama (i Ty też mógłbyś)

 Kategoria Social Media

Wiem, ja znowu o tym Instagramie, ale uważam, że to medium, któremu warto poświęcić obecnie więcej uwagi niż np. Facebookowi (tak tak, Facebook się kończy itp.). Miło i estetycznie prowadzony profil może zdziałać wiele dobrego – nowe znajomości, współprace, inspiracje… Zobaczcie zatem moje złote zasady tworzenia i wrzucania zdjęć na ten właśnie portal.*

 
1. Nie korzystam z instagramowych filtrów

Kiedyś dla mnie nie do pomyślenia – w końcu cały fun polegał na zabawie z filtrami! W dalszym ciągu lubię delikatnie podkręcić kolorystykę obrazu, ale do tego celu używam specjalnych aplikacji. Dlaczego? Instagramowe filtry za bardzo przeinaczają rzeczywistość, a apki dają po prostu więcej możliwości kolorowania wpadającego w mój gust. Programy, które mogę Wam polecić to VSCO, Snapseed, Afterlight i ColorStory. Ostatnio mam „fazę” na ciepłe filtry, ale nie wiadomo, czy to nie tylko kwestia mody. Poza tym w tym miejscu rodzi się też subzasada, która mówi, że…

… a) Jeśli zdjęcie wygląda lepiej bez jakiegokolwiek filtra, to zostawiam je w wersji naturalnej

Nie filtruję na siłę. Chodzi o to, żeby było ładnie i estetycznie. Czasem też zwiększam kontrast zdjęcia, jeśli naturalne kolory są w porządku, ale w sumie robię to rzadko. Po co zmieniać coś, co samo w sobie jest wystarczająco dobre?

2. Nie przycinam zdjęć do kwadratu

Instagram proponuje scalowanie zdjęcia do rozmiarów kwadratu, ale trzeba przyznać, że nie jest to korzystny kadr dla większości ujęć. Dlatego kieruję się zasadą mówiącą, że nie korzystam z tej sugestii i stawiam na możliwie największy rozmiar zdjęcia w formie prostokąta.

3. Zwracam uwagę na kadry

Nie robię zdjęcia zbyt szybko – wybieram najlepszy dla danego obiektu/widoku kadr, a zanim nacisnę przycisk migawki, spoglądam, czy taki efekt będzie zadowalający. To prawda, że zdjęcia najkorzystniej wychodzą z góry (gdy mowa np. o jedzeniu), ale widoki najlepiej uchwycić z przodu (chyba że dysponujesz dronem). Z osobami jest różnie – może być perspektywa z przodu (portret), lekko z góry (selfie do lustra) czy lekko z dołu (gdy ktoś robi Ci zdjęcie całej sylwetki). Ja sama siebie rzadko fotografuję, więc nie mam takiej zagwozdki.

4. Nie mam odpowiedniego światła do zdjęcia – nie robię go wcale

Każdy fotograf powie, że światło odgrywa kluczową rolę w estetyce zdjęcia. Niestety, nie dysponuję znakomitym sprzętem, pozostaje mi jedynie aparat w iPhonie, więc nie robię zdjęć, jeśli nie mam do tego naturalnych warunków oświetleniowych. Tym samym nie zobaczycie na moim profilu ujęć wykonanych np. w nocy lub w pochmurny, ciemny lub szary dzień.
Wskazówka: znakomite sztuczne światło do robienia zdjęć znajduje się w… przymierzalniach. 😉

5. Nie chowam telefonu do torebki

Gdy znajduję się w miejscu, w którym z góry wiem, że będę robić dużo fotek, telefon trzymam zawsze na wierzchu – w dłoni. Nie tylko dlatego, że tak jest szybciej, ale przede wszystkim po to, by nie brudzić co chwilę obiektywu.
Wskazówka: przed naciśnięciem przycisku zrobienia zdjęcia przetrzyj obiektyw chusteczką lub specjalną szmatką (np. do wycierania okularów). Z racji tego, że sama noszę okulary, zaczęłam taki „wynalazek” nosić w torebce, ale nigdy nie mam czasu go użyć albo zwyczajnie o nim zapominam. Zwykle zatem przecieram obiektyw rękawiczką, rękawem lub częścią dłoni zwaną potocznie poduszką.

Jest jeszcze jedna mała zasada, która nie dotyczy kwestii technicznych, więc uznam ją za dodatkową. A mianowicie…

… 6. Jeśli mam wątpliwości, czy dane zdjęcie pasuje do reszty zdjęć w profilu (kolorystycznie, tematycznie, moralnie 😀 itp.), ale bardzo mi się podoba, dodaję ja na InstaStory

I tak w końcu zniknie.

A Wy – jakie macie sposoby na to, by Wasz Instagram prezentował się po prostu fajnie?

*Pamiętajcie, że nie jestem instagramowym ekspertem. Podpatruję najlepszych i sama wyciągam wnioski. Na razie uczę się sama, ale mam nadzieję, że uda mi się wybrać w tym roku na jakieś szkolenie z IG i będę radzić sobie w tej kwestii coraz lepiej!

LINK DO MOJEGO IG (PEŁNEGO ZŁAMAŃ POWYŻSZYCH ZASAD): https://www.instagram.com/sandralepsza/.

Źródło zdjęcia: hypebeast.com

Rekomendowane wpisy

Wpisz tekst i przyciśnij enter, aby znaleźć to czego szukasz